Company Profile

Erk construction company which was established in 1985 has made a good name for itself by showing superb ability in Turkey within the commitment sector. Our goal has always been to have a good name within the construction business outside of Turkey.

Our company has grown really fast in the past few years. It completed all its commitment work without hiring any subcontractor and by using its own machinery/equipment(makina parkı). Our company with its experienced technical group amd engineers is ready for all types of construction work including groundwork, bodywork, concrete production and hot bituminous mixer.

References

Erk İnşaat

Son yıllarda hızlı bir gelişim göstermiş olan yapımız, taahhüdünde bulunan işlerin tamamında hiç bir alt yüklenici kullanmadan tamamı kendi malı olan makina parkı ile taahhütlerini başarı ile tamamlamaktadır. Firmamız Altyapı, Üstyapı, Beton imalatları ve Bitümlü Sıcak Karışım işleri gibi günümüz dünyasında inşaat sektöründe önemli rol oynayan yapım işlerine tam anlamıyla hakim teknik ekibi ve mühendisleriyle her türlü yapım işine hazır bulunmaktadır.